Lampáreň
Ako som si nechal u fušera prerobiť auto na LPG


Predkladám vám tragédiu o 13 dejstvách (doplnené na 17) o tom, ako mi fušer prerábal auto na LPG, o strastiach jeho škodenia, ale ako to nakoniec všetko dobre dopadlo.
Hlavný hrdina :autíčko Škoda Octavia I RS, motor 1.8Turbo, 132kW, AUQ. volá sa Arnold.
Ďalej v príbehu vystupuje arcilotor a kúzelník.

Prológ:
V tej dobe som býval na Vsetínsku tak som hľadal firmu v okolí. Dobrú referenciu som mal na http://www.autanaplyn.cz/ akurát tam mali stále plno.
Tak som si našiel vo Vsetíne firmu čo robí prestavby na LPG (LPG-Vsetín Lázky pri výjazde na Meziříčí) ktorej odborníkom na LPG je pán Daniel Hučík. http://www.vsetin-lazky.cz/ Moja skúsenosť: Preklínam deň keď som tam vkročil a po zhliadnutí neskutočného bordelu v dielni som nezobral nohy na ramená. V stodole sa povaľovali nepotrebné diely a kusy áut. Do takej dieľne som auto nikdy nemal dať. A keď má jedna firma stále plné termíny a druhá prázdno...tak to je tiež podozrivé...

Záver pre nedočkavých:
Pokiaľ sa vám nechce čítať ďalej, tak stručne: preklínam deň keď som tam vkročil a po zhliadnutí neskutočného bordelu v dielni som nezobral nohy na ramená. V stodole sa povaľovali nepotrebné diely a kusy áut. Do takej dieľne som auto nikdy nemal dať. A keď má jedna firma stále plné termíny a druhá voľno, tak je z toho možné tiež všeličo odvodiť. Výsledok je remeselná fušerina najhrubšieho zrna podporená neznalosťou toho ako to funguje ruku v ruke s nebetyčným sebavedomím. Odborník proste okukol ako to montujú iní do fabií HTP s presvedčením že to tak isto bude fungovať i v 132kW turbomotore. A na nejakom detaili predsa nezáleží.
Fotodokumentácia

Úvod.
Moja predstava bola že nechcem nejak extra šetriť a hlavne nechcem aby s prevádzkou boli nejaké problémy. S touto predstavou som sa podelil s pánom odborníkom na prestavby LPG. Ten mi krásne vymaľoval ako bohovsky to spraví, že majú svoje skúsenosti a sám špecifikoval komponenty. Akožto neznalec som sa plne spoľahol na jeho odborné skúsenosti. Ešte som si overil skúšobnou otázkou "a dáte tam to hrubšie prívodné potrubie?" odbornosť experta. Mal som to naštudované v tomto diskusnom fóre. Uspokojivá odpoveď ÁNO bola premňa dostatočná aby som mu predal kľúče od Arnolda.

Leto. (Expozícia)
1)Auto bolo za pár dní pripravené, tak som sa radostne dostavil na skúšobnú jazdu.
Tá dopadla neslávne. Po zošliapnutí akcelerátoru na podlahu sa motor prepol z plynu na benzín. Nepomohlo ani čarovanie s nastavením reduktora a plynovej jednotky. Zistilo sa že tie trubky použili s tým menším priemerom. Navyše bola zástavba prevedená neskutočne diletantsky (trčiace dráty, miesto pájkovania nacvakávacia rychlospojka, zle uchytené trubky pod podvozkom, pripojenie reduktora na otopnú vodu a rozpáraný oplet budí nedôveru, atď). Tak som dačo nechal prerobiť. V aute pribudla riadica jednotka LPG STAG4+, reduktor MAGIC III Compact 250hp, vstreky Magic Jet, Multiventil Tomasetto AT02 Extra, toroidná nádrž 56L a ešte dačo. Bezpečnostný elektroventil pod kapotou bol evidentne používaný, ale veď to je jedno... (a bolo mi sľúbené že ho vymenia za nový, že ho nenašli v sklade). Arnolda som musel nechať v servise a sklamane ísť domov autobusom.

2)Druhá (=2)návšteva prebehla uspokojivejšie.
Auto akotak jazdilo, všetko sa zdalo OK, akurát mi prišlo trochu lenivejšie pri rozbehu v nízkych otáčkach. A prekvapilo ma že sa to pri 6000 ot./min prepína na benzín. Starý bezpečnostný elektroventil si ďalej čučal pod kapotou, pretože ten nový zaboha nenašli. Pri štartovaní to štartovalo dlho (asi 5 sekúnd) na čo mi bolo vysvetlené, že to tak je normálne, že to je zbytok plynu v saní a že pred vypnutím motoru musím ručne prepnúť na benzín. Skrivil som hubu, ale veď keď je to tak normálne a robia to všetky, tak čo už. Po otázke na dokumentáciu k prestavbe som dostal do ruky veľký techničák, nejaké oficiálne papiere od nádrže a zástavby a návod k jednotke STAG. Nič ďalšie ako návod na obsluhu, predpísané kontroly atď. Doplatil som cenu za prestavbu na 26tisíc korún českých. Na ceste po republike som sa musel staviť v škodováckom servise kôli inej závade a pretože tam tiež montujú LPG (iné komponenty) tak som nechal posúdiť kvalitu prevedenia. Krútili nad tým hlavou a zistili že dakde napríklad chýbala hadicová spona alebo nebola dotiahnutá. Ale i tak po zastavení občas mierne citiť LPG pod kapotou.

3)Nejakú dobu som s autom jazdil, potom sa stavil na kontrolu a doladenie. Po tomto zásahu začali problémy so štartovaním po studenej letnej noci. Auto naštartovalo, ale kuckalo, odmietalo reagovať na akcelerátor, chcípalo a strieľalo do výfuku. Myslel som si že to taký inteligentný a šikovný motor ani nedokáže, ale zistil som že áno. Po 2 minútach strachu o motor sa to ale rozbehlo, tak som nad tým mávol rukou a dúfal že je to len prechodne.
Ďalej som sa snažil s autom zžiť a zmieroval som sa s tým, že to nejazdí ako predtým, ale že to zas nieje taká tragédia, hlavne že jazdím zalacno. Akurát ma znervózňovalo trhanie motoru a kontrolka chceck engine keď som auto honil do vyšších otáčok. Ale pretože kontrolka vždy časom zhasla tak som sa stavil na návštevu starého známeho až po čase.

4)Znalec ten problém diagnostikoval ako Ignition misfire (špatné zapaľovanie). Navyše mi tvrdil, že za to môžu zlé sviečky. Tak som kúpil NGK Laserline LPG za 600Kč/ks. Nepomohlo. Tak expert znížil otáčky pri ktorých sa to prepína z LPG na benzín na 5500. Dobré riešenie, závada zmizla. Veď nebudem honiť motor do otáčok keď chcem jazdiť zalacno.... Začal som uvažovať o tom, že si spravím udělátko (urobítko? nie, bazmek) ktoré pri max zošliapnutí akcelerátora prepne rovno na benzín. Ale odradili ma od toho kolegovia z diskuzného fóra s rečami typu "To je blbost, to musí jezdit jako na benál". Tento argument bohužiaľ podporuje manuál výrobcu plynovej jednotky STAG.

5)Nedalo mi to a kúpil som si kábel k LPG STAG a k diagnostike VAG. Díval som sa čože to je ale ako neznalec som sa len divil. A sledoval ako to funguje. Urobil som skúšobnú jazdu a zaznamenával notebookom jazdné data. Parametre a výkony pri jazde na LPG boli o dosť odlišnejšie ako pri jazde na benzín. Pri prudkej akcelerácii na max výkon sa to kdesi pri 75% zlomilo a hodnoty prudko zmenili. Asi sa benzínovej ECU niečo prudko nepáčilo... Tak som sa začal zaujímať o funkciu LPG na http://forum.skodahome.cz/ a naštudoval si aj manuál od výrobcu STAG. Ďalej som konzultoval niektoré technické záležitosti s technikom firmy HLpropan (výrobca komponent MAGIC). Začal som mať pocit že dačo smrdí v kráľovstve Dánskom (totiž Vsetínskom).

(Konflikt)
6)Pri ďalšej návšteve som pánovi expertovi poreferoval o svojich objavoch a on zmenil nastavenie. Napríklad znížil tlak pri ktorom sa prepína LPG na benzím. Šalamúnske riešenie. Už sa to neprepínalo na benzín, akurát to nejazdilo... A že ukazateľ hladiny LPG v nádrži dáva informáciu typu "niečo tam si bude...pravdepodobne" som vyriešil tým, že ho ignorujem a používam počítadlo prejdenej vzdialenosti.

7,8) podobný priebeh

9)Pri chladnom rannom štarte sa mi rozsvietila kontrolka chladenia a zistil, že mi chýba chladiaca kvapalina. Tečie cez pripojenie reduktora na hadice. Takže mi zas poladil nastavenie a dotiahol spony (fakt na fest...som zvedavý či neprasknú).

Zima.
So zimou prišli nové radosti. Sánkovanie, guľovačka a neúspešné studené štarty.

10)Návšteva u experta sa pretiahla pretože už nebývam na Vsetínsku. Ale po odbornej konzultácii (diskuzné fórum už študujem poctivo) som ho donútil zväčšiť trysky. Bohužiaľ už nie znížiť pretlak reduktoru a ani nastaviť správne korekčnú krivku. Zväčšovanie trysiek vypadalo zaujímavo. Mechanik trysky vyšrouboval, chvíli v bedni s vrtákmi lovil so šublerou vhodný vrták, ten nasadil do AKUvrtačky, trysku chytil do kombinačiek a na kolene prevŕtal novú dieru. Nádhera, predpokladám, že oválne diery sú novou tuningovou vychytávkou s účelom zabezpečiť spoľahlivý odtrh laminárnej vrstvy. Wot takoje hitech.
Štúdiom pasportu tlakovej nádoby som zistil, že ma predpísané plnenie do max 80%. Pre 56L to vychádza asi 45L. Preto ma skutočná možnosť naplnenia 52L LPG vzbudzovala moju zvedavosť. Expert to vysvetlil tým, že oni prihýbajú plavák tak, aby sa do nádrže vliezlo viac LPG. Šikulka. Veď aspoň sa občas odskúša poistný ventil. A nefajčím. Výsledok bol v tom že už cestou naspäť začala trvalo svietiť kontrolka chceck engine a motor prešiel do núdzového režimu. Kontrolou VAG som zistil že nová závada sa volá Mixture too rich. Začínal som byť trochu nervózny a moja otravná aktivita na fóre sa začala stupňovať. Týmto zdravím priateľov z fóra. Uznávam, že som bol poriadne otravný.

(Kríza)
11)Zimné štarty sa staly adrenalínovým dobrodružstvom a skúškou diplomacie. Ukecať motor AUQ aby začal robiť to na čo ho vyrobili a to je pohyb automobilu bolo celkom neisté. A vysvetliť ženskej že k lekárovi s dcérou možno neprídeme včas vyžadovalo tiež dávku diplomacie. A k tomu patria neustále výčitky že stále sedím pri PC a hrabem sa v tom plyne.

12)Pri návšteve Vsetína som si neodpustil návštevu nášho LPG guru. Reklamoval som uvedené nepríjemnosti. Bolo mi vysvetlené, že všetko je v najlepšom poriadku a problém je v mojom aute, pravdepodobne zlé zapaľovacie moduly, rozvody alebo zaseknutá škrtiaca klapka. Po mojej informácii že sa zapaľovacie moduly i rozvody menili nedávno mi bolo vysvetlené, že treba vymeniť aj tak. So zármutkom a zahanbením musím priznať, že som sa nezariadil podľa rady tohoto motorára a rozhodol sa zobrať osud Arnoldovho motoru AUQ do svojich rúk, hasáku a počítača. Medzitým mi odišiel štartér v dôsledku permanentne extrémne dlhého štartovania. Oprava stála 100€. Pritom som zistil, že na káblovom prestupe do kabíny majster zabudol gumovú priechodku.

(Tu by podľa zásad antickej drámy mala byť Katastrofa, ale dúfam že tomu tak nebude).

13)Po asi 2 týžnoch veľkého štúdia, dohadovania sa na fóre, experimentov a filozofovania som dosiahol toho že to vpodstate robí to čo by to malo.
-Odstránil som dlhé štarty (signál o stave zapaľovacieho kľúča naozaj nepatrí na zapaľovací modul)
-Odstránil som fatálne studené štarty (zlá korekčná krivka).
-Zmenil trysky a pretlak reduktora tak aby to stíhalo i pri max výkone.
Uvidíme či to je všetko, ale som optimisticky založený.

14)- pridané
Po 1/2 roku som začal cítiť pri aute plyn a po odstavení motora počuť sykot plynu.
Syčanie vychádzalo od filtru plynnej fáze. Hmátnutím pod filter sa problém vyjasnil. Syčanie pochádzalo asipravdepodobnecelkomurčite z diery prerazenej v hliníkovom filtre. Ležal totiž voľne na hlave nejakého šroubu.

15)- pridané
Na základe neustáleho riešenia problémov s nízkou teplotou plynu (pod 7stC) pri trvalom maximálnom výkone som sa obrátil o pomoc na výrobcu reduktora (firma HL PROPAN). Tí mi ponúkli kontrolu reduktora. Dnes som sa dozvedel že ten expert na LPG Hučík mi tam namontoval reduktor vo verzii pre tropické podnebie. Navyše sa k nemu musel dostať nejakým podvodným spôsobom, pretože sa v EU vôbec nepredávajú.
Rozdiel údajne spočíva vo výrazne slabších tepelných charakteristikách a inom systéme regulácie tlaku a je zázrak že mi to akotak fungovalo.
Tak to už je svinstvo najhrubšieho zrna a od Hučíka to považujem za zjavný PODVOD.
Ďakujem za ochotu firme HL PROPAN pri riešení tohoto problému.

16)- pridané
Rozhodol som sa spraviť poriadok v tom vrabčom hniezde kabeláže od LPG a zistil, že 2 káble (fialový a modro-fialový) niesu nikam zapojené. Pohľadom do schémy si potvrdzujem podozrenie, že merané hodnoty LAMBDA sú akosi nezmyselné. Bodaj by nie, keď zlepšovák pána experta túto vychytávku neumožňuje..

17)Hrabeme sa hrabeme. - pridané
Rozhodol som sa že sa na radu Karla už v tom nebudem hrabať.
.....?
Ale dlho mi to nevydržalo a pretože mi Malta pridelil status vedátora, tak som sa odhodlal k ďalšiemu dobrodružstvu vo veci nápravy po fušerovi. Mal som totiž pocit, že to funguje už príliš dlho a príliš dobre, tak som si zobral do hlavy že sa to pri dlhšej jazde pri MAX záťaži zbytočne prepína na benzín koli poklesu tlaku pri veľkom odbere. Zobral som si do hlavy že to je spobené posledným zle dimenzovaným komponentom v trase k reduktoru a to uzatváracím elektroventilom. Tak som si objednal BRC ET98 MAX 8mm a slávnostne ho tam nabastlil. Ostala tam sice ešte tenká trubička medzi ventilom a reduktorom, ale všetci vieme že dokonalé veci robí len ON, náš Hospodin. Takže som tento jediný nedokonalý prvok nechal v aute z úcty a pokory k Nemu. No a trochu i preto, lebo som takú trubku nemal.

No a ako to už tak býva, tak som pri skúšobnej jazde so skoro prázdnou nádržou zistil, že sa to na benzín naozaj NEPREPÍNA. A to napriek tomu, že sa istí odborníci (mimo fórum) vyjadrili v tom zmysle že to tým nebude a výmena ventilu nepomože, že je potreba vymeniť reduktor. Nuž tak je to s našimi odborníkmi.

Povzbudený úspechmi som sa ešte rozhodol pridať odstredivý filter pevnej fáze. Pretože je priestor medzi motorom a prepážkou na jednom mieste príliš priehľadný. Reduktor sa pri sťahovaní po rozličných miestach motorového priestoru dostal na dosť nízke miesto v motore a bordel po odparení LPG sa mohol doňho vracať a po čase sposobiť jeho nefunkčnosť. Objednal filter ktorý som namašlil tesne za výstup reduktora pod jeho úroveň. Takže olejovité a voskovité a živičné srágory sa možu veselo sťahovať do cyklónu a tam ostať spinkať ako zakliata lepkavá obluda do najbližšej výmeny filtra. Uvidíme čo to spraví.

Preto ak chcete dačo spraviť pre dobré meno LPG systému, tak doporučujem aktívne podnikať kroky proti takýmto ľuďom. Napríklad zverejňovaním informácií o nich. Napríklad i formou odkazu na tento článok.

Fotodokumentácia

Epilog:
Moja rada: Tejto firme sa zďaleka vyhnite.
Celá anabáza trvala 3/4 roka, stála ma spústu nervov, času, štúdia, diskusií, rozčuľovania.
A o nejakej záruke si len môžem nechať zdať.

Pôvodný odkaz na fórum (len pre registrovaných)